Na te i inne problemy uwagi słuchowej odpowiedział Tomatis opracowując metodę treningu słuchowego przeprowadzonego przy pomocy urządzenia zwanego elektronicznym uchem. Składają się na nią sesje słuchania materiału dźwiękowego oraz konsultacje dodatkowe wraz z oceną audio – psycho – fonologiczną.
Tomatis uważał, iż odpowiedni trening może zmniejszyć lub usunąć zaburzenia uwagi słuchowej, gdyż dźwięki nie tylko przetwarzają informacje, ale też energetyzują mózg, przygotowując go do świadomego przyjmowania bodźców z zewnątrz. W technice tej wykorzystywanym materiałem dźwiękowym jest muzyka Mozarta oraz chorały gregoriańskie przetworzone w taki sposób aby stymulować uwagę słuchową.
Terapia Tomatisa składa się z dwóch etapów – biernego i czynnego.
W fazie biernej osoba, słucha przez słuchawki muzyki przetworzonej przez elektroniczne ucho, nie angażując do tego aparatu mowy.
W fazie czynnej osoba mówi, czyta lub śpiewa do mikrofonu, słysząc przez słuchawki własny głos, tak aby uzyskać lepszą kontrolę nad własnymi wypowiedziami w oparciu o prawidłową kontrolę słuchową.
Metoda Tomatisa ma szeroki zasięg jeśli chodzi o zastosowanie. Można nią wspierać dzieci z trudnościami szkolnymi, z dysleksją, problemami z koncentracją uwagi, zaburzeniami centralnego przetwarzania słuchowego a także u dzieci z autyzmem. Stosowana jest także u dzieci z zaburzeniami artykulacji czy płynności mówienia.
Trening słuchowy działa stymulująco, poprawiając percepcję mowy oraz samokontrolę.
Podsumowując Metoda Tomatisa to terapia uzupełniająca, mająca wpływ na szybsze postępy terapii, w której dziecko już uczestniczy ( terapia logopedyczna bądź inna ).
Opracowały: Justyna Gołębiowska
Magdalena Zdunek
Więcej informacji nt. Metody Tomatisa na stronie internetowej www.tomatis.com