Z poradnika świadomego rodzica- pierwsza wizyta
u logopedy w poradni
Gdy zamierzamy odbyć jakąkolwiek wizytę po raz pierwszy – czy to u lekarza, czy innego specjalisty, zastanawiamy się jak ona będzie przebiegała, o czym poinformować, o czym nie zapomnieć , o co zapytać, jakie dokumenty zabrać, by spełniła ona nasze oczekiwania. W związku z tym, możemy odczuwać niepewność, niepokój, zdenerwowanie. Jeśli na wizytę udajemy się z dzieckiem, nierzadko negatywne emocje np. strach towarzyszą także jemu. Z doświadczenia wiemy, że podobnie może być przed pierwszą wizytą u logopedy. Co więc zrobić , by niepotrzebnie martwić się na zapas?
która lubi bawić się z dziećmi i z nimi rozmawiać. Na potwierdzenie tych słów, jeśli masz taką możliwość pokaż zdjęcia gabinetów, które umieszczone są na naszej stronie: pppp.pajeczno.pl, a które naszym zdaniem są bardzo przyjazne dla dziecka i zapraszają swym wyglądem.
– przebieg ciąży, porodu, w jakim stanie urodziło się dziecko, jak przebiegał rozwój psycho fizyczny dziecka- w którym miesiącu siadało, czy i kiedy raczkowało, kiedy zaczęło samodzielnie chodzić, kiedy zaczęło gaworzyć, wypowiadać pierwsze słowa, budować proste zdania, czy mowa jest lub była zrozumiała dla osób spoza najbliższego otoczenia,
– sposób karmienia (karmienie naturalne czy sztuczne), nieprawidłowe nawyki np. ssanie smoczka, ssanie palca,
– sposób oddychania- przez nos, przez usta,
– stan zdrowia dziecka w tym słuch (czy dziecko często choruje- jeśli tak to na co, czy jest lub było pod opieką specjalistów),
– występowanie w rodzinie nieprawidłowości w rozwoju mowy,
– występowanie w rodzinie zaburzeń typu: niedosłuch, choroby genetyczne, choroby o podłożu neurologicznym, niepełnosprawność intelektualna.
Należy pamiętać, że rzetelny wywiad jest warunkiem dobrze postawionej diagnozy.
Mamy nadzieję ,że powyższe informacje pomogą w oswojeniu nieznanego, zminimalizują ewentualne obawy , rozwieją wszelkie wątpliwości u wszystkich potencjalnych klientów naszej poradni. Zapraszamy wszystkich ,którzy widzą potrzebę wizyty z dzieckiem u logopedy.
Opracowały: Edyta Foltyńska, Beata Włodarczyk