Istnieje kilka sposobów leczenia , które rodzice mogą wdrożyć ,by poprawić pewne zachowania u dzieci ze spektrum autyzmu.
Wykorzystując leczenie przyczynowo – skutkowe rodzice mogą rozpocząć od prostej procedury biomedycznej opartej na testach laboratoryjnych i/lub zachowaniu dziecka.
TESTY LABORATORYJNE, które należy wykonać jako pierwsze:
W wielu przypadkach badania muszą być zlecone przez lekarza:
1. Całkowity profil krwi i panel metaboliczny – sprawdzenie anemii, liczby płytek krwi ( ich podniesiony poziom oznacza stan zapalny) , funkcje wątroby i nerek;
2. Tarczyca . Wiele dzieci autystycznych ma niedoczynność tarczycy , która może dawać objawy autyzmu i zaburzonego rozwoju . Badanie TSH sprawdzi ten problem.
3. Niedobór żelaza może powodować zaburzenia uwagi i koncentracji. Niski poziom żelaza jest również powiązany z niskim IQ. Suplementacja żelazem u dzieci z zaburzeniami uwagi i hiperaktywnością ( ADHD ), u których wykryto niski poziom tego pierwiastka , wykazała znaczną poprawę w stosunku do grupy placebo. Suplementacja żelazem u dzieci autystycznych przyczyniła się ponadto do poprawy snu.
4. Cholesterol. Poziom cholesterolu niższy niż 145 mg/dl u typowego dziecka objawia się nieposłusznym zachowaniem i rozdrażnieniem. U niektórych dzieci autystycznych suplementacja cholesterolem jest bardzo korzystna.
5. Magnez ma działanie uspokajające. Jego niski poziom wykrywany jest u dzieci z ADHD i autyzmem. Suplementacja magnezem zmniejsza hiperaktywność i poprawia niektóre zachowania autystyczne.
6. Ołów – podniesiony poziom ołowiu w krwi odzwierciedla stałą ekspozycję i należy szybko znaleźć prawdopodobne źródło zatrucia ołowiem w otoczeniu.
7. Testosteron. Mały odsetek dzieci autystycznych ma podniesiony poziom testosteronu , który prowadzi do zachowań agresywnych.
8. Badanie kału pozwala sprawdzić obecność stanu zapalnego , trawienia i przyswajania
9. Amoniak i kwas mlekowy są podstawowymi testami pozwalającymi wykryć dysfunkcje mitochondrialne , które prowadzą do niskiej produkcji energii i hipotonii ( obniżone napięcie mięśniowe) i które może być leczone suplementami jak koenzym Q10 i l-karnityna
10. Inne badania specjalistyczne.
DIETA
Niektóre badania wykazują poprawę pewnych zachowań autystycznych, tj. izolacja społeczna, komunikacja , ogólne zachowanie po wprowadzeniu diety bezglutenowej i bezkazeinowej. Dodatki żywnościowe , barwniki i konserwanty mogą wzmagać hiperaktywność u dzieci , zatem unikanie ich jest pomocne.
U dzieci autystycznych poprawę zachowania zauważono po wykluczeniu alergogennej żywności. Dieta organiczna może być pomocna w eliminowaniu ekspozycji na pestycydy , niektórym dzieciom autystycznym może pomóc dieta ketogenna (niskowęglowodanowa). Należy zauważyć , że stosowanie specjalistycznych diet powinno być monitorowane przez lekarza lub dietetyka.
SEN
Jeśli problemem jest sen , zwykle należy od tego zacząć , gdyż zachowania autystyczne zaostrzają się przy niedostatecznej ilości snu. W jednym z ostatnich badań odkryto , że defekt genu ASMT przejawia się w niskiej produkcji melatoniny u niektórych dzieci autystycznych. Badania wykazały poprawę snu po zastosowaniu melatoniny.
SUPLEMENTY
Multiwitaminy: wykazano, że umiarkowane dawki multiwitaminy poprawiają sen i problemy żołądkowo-jelitowe u dzieci autystycznych w porównaniu do próby placebo.
Cynk: niedobór cynku może przejawiać się brakiem uwagi.
Magnez i witamina B6: podawanie ich razem pokazuje poprawę zachowań autystycznych takich jak interakcje społeczne, komunikacja i zachowania stereotypowe oraz poprawę
Karnityna: poprawia uwagę i obniża agresję i hiperaktywność.
Kwas omega 3: ich niedobór powoduje hiperaktywność , problemy z zachowaniem , niepokój i napady złości. Niemowlęta , które nie otrzymują kwasu omega 3 w mleku matki lub w mleku sztucznym są ok.2-4 razy bardziej podatne na rozwiniecie tego zaburzenia. Niektóre badania wskazują na poprawę u dzieci z zaburzeniami koordynacji , ADHD i autyzmem po wdrożeniu suplementacji omega 3.
Wymienione wyżej suplementy są zwykle dobrze tolerowane i mogą być bardzo pomocne w poprawie pewnych zachowań u dzieci autystycznych z ADHD.
Zachęcam do omówienia potencjalnych opcji leczenia z pediatrą dziecka.
Diagnoza autyzm: co robić? – uproszczony opis leczenia biomedycznego autorstwa Dana Rossignol, MD, FAAFP. – opracowała : Edyta Foltyńska