Z poradnika świadomego rodzica – pierwsza wizyta u logopedy w poradni

Pokaż wszystkie

Z poradnika świadomego rodzica- pierwsza wizyta

u logopedy w poradni

Gdy zamierzamy odbyć jakąkolwiek wizytę po raz pierwszy – czy to u lekarza, czy innego specjalisty, zastanawiamy się jak ona będzie przebiegała, o czym poinformować, o czym nie zapomnieć , o co zapytać, jakie dokumenty zabrać, by spełniła ona nasze oczekiwania. W związku z tym, możemy odczuwać niepewność, niepokój, zdenerwowanie. Jeśli na wizytę udajemy się z dzieckiem, nierzadko negatywne emocje np. strach towarzyszą także jemu. Z doświadczenia wiemy, że podobnie może być przed pierwszą wizytą u logopedy. Co więc zrobić , by niepotrzebnie martwić się na zapas?

  1. Zgłoś dziecko osobiście lub telefonicznie ( tel. 34 3- 11-24-71) do poradni i poinformuj jaki widzisz problem- to pozwoli na umówienie Twojego dziecka do odpowiedniego specjalisty.
  1. Przed wyznaczoną wizytą, w swobodnej rozmowie poinformuj dziecko, że pójdziecie do pani

która lubi bawić się z dziećmi i z nimi rozmawiać. Na potwierdzenie tych słów, jeśli masz taką możliwość pokaż zdjęcia gabinetów, które umieszczone są na naszej stronie: pppp.pajeczno.pl, a które naszym zdaniem są bardzo przyjazne dla dziecka i zapraszają swym wyglądem.

  1. Unikaj stwierdzenia, że udajecie się na badanie. Słowo to wywołuje często negatywne skojarzenia.
  1. Nie wymagaj, nie oczekuj od dziecka, by podczas wizyty mówiło ładnie. Nie informuj ,że pani sprawdzi, czy dobrze mówi. W rezultacie dziecko może nie odzywać się wcale albo mówić niewiele i bardzo cicho, co znacznie utrudnia trafną diagnozę.
  1. Jeśli zachodzi taka potrzeba ,np. w przypadku niektórych zaburzeń mowy np. jąkaniu, mutyzmie wybiorczym, obserwuj dziecko, zapisuj lub nagraj niektóre jego wypowiedzi.
  1. Przypomnij sobie:

– przebieg ciąży, porodu, w jakim stanie urodziło się dziecko, jak przebiegał rozwój psycho fizyczny dziecka- w którym miesiącu siadało, czy i kiedy raczkowało, kiedy zaczęło samodzielnie chodzić, kiedy zaczęło gaworzyć, wypowiadać pierwsze słowa, budować proste zdania, czy mowa jest lub była zrozumiała dla osób spoza najbliższego otoczenia,

– sposób karmienia (karmienie naturalne czy sztuczne), nieprawidłowe nawyki np. ssanie smoczka, ssanie palca,

– sposób oddychania- przez nos, przez usta,

– stan zdrowia dziecka w tym słuch (czy dziecko często choruje- jeśli tak to na co, czy jest lub było pod opieką specjalistów),

– występowanie w rodzinie nieprawidłowości w rozwoju mowy,

– występowanie w rodzinie zaburzeń typu: niedosłuch, choroby genetyczne, choroby o podłożu neurologicznym, niepełnosprawność intelektualna.

  1. Na pierwsze spotkanie wskazane jest więc zabranie książeczki zdrowia dziecka oraz ewentualnej dokumentacji medycznej ( np. wyników badań słuchu, neurologicznych).

Należy pamiętać, że rzetelny wywiad jest warunkiem dobrze postawionej diagnozy.

  1. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola lub szkoły, poproś wychowawcę Twojego dziecka o sporządzenie o nim informacji.
  1. Kolejny krok to wizyta, umówiona na konkretny dzień i godzinę. Badanie logopedyczne przebiega różnie w zależności przede wszystkim od wieku i od poziomu funkcjonowania dziecka.
  2. O rodzaju, doborze prób badawczych decyduje logopeda.
  1. Jeśli zachodzi taka konieczność, pierwsze spotkanie ma charakter adaptacyjny, by dziecko mogło poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu i nowej dla siebie sytuacji.
  1. Po przeprowadzonym badaniu, logopeda omawia wyniki badania, dzieli się swoimi spostrzeżeniami, uwagami , udziela porady , informuje o ewentualnej potrzebie objęcia dziecka terapią . Może również wskazać na potrzebę pogłębienia diagnozy o inne badania lub konsultacje specjalistyczne np. laryngologiczne, psychologiczne, ortodontyczne.

Mamy nadzieję ,że powyższe informacje pomogą w oswojeniu nieznanego, zminimalizują ewentualne obawy , rozwieją wszelkie wątpliwości u wszystkich potencjalnych klientów naszej poradni. Zapraszamy wszystkich ,którzy widzą potrzebę wizyty z dzieckiem u logopedy.

Opracowały: Edyta Foltyńska, Beata Włodarczyk

Skip to content