Lista blogów i stron logopedycznych

Pokaż wszystkie

Lista blogów i stron logopedycznych

1.Blogi i strony,z których można pobrać dużo gotowych plików z pomocami logopedycznymi​:

​Logopedia Praktyczna​​– strona z pomocami logopedycznymi.„​Szablony” – czyli pliki pdf z materiałami do drukowania – zawierają najczęściej bardzo różnorodne elementy

do ćwiczeń oddechowych, do różnicowania słuchowego głosek oraz do chowania obrazków.

Oprócz gotowych pomocy, są tam także różne inspiracje oraz ciekawe artykuły i recenzje książek.

►​Blog Mimowa​​– mnóstwo interesujących pomocy logopedycznych do wydrukowania z charakterystycznymi rysunkami. Gry po wydrukowaniu, wycięciu (często) i zalaminowaniu(opcjonalnie) są gotowe do użycia – zawierają materiał obrazkowy dla konkretnych głosek. Oprócz pomocy drukowalnych, Mimowa proponuje również komputerowe gry logopedyczne (mimowa.pl),opisane w punkcie 4 przy pomocach multimedialnych on-line.

►​Printoteka​– mnóstwo bardzo oryginalnych i atrakcyjnych materiałów logopedycznych gotowych do wydrukowania dla różnych głosek, do ćwiczeń rozwijających język oraz do innych przedmiotów szkolnych. Abonament jest płatny.

►​Logotorpeda​– dużo pomysłowych pomocy do ćwiczeń logopedycznych z obrazkami, gotowych do wydrukowania.

​Logopeda Rybka​- sporo ręcznie rysowanych materiałów do terapii logopedycznej do pobrania (w większości za darmo)

►​Brzęczy chrząszcz​– blog pasjonatki logopedii. Świetne filmiki z nauczania czytania sylabami w sposób twórczy. Dużo ciekawych, abstrakcyjnych wierszyków do utrwalania głosek. Ciekawe,proste, ale oryginalne pomysły zabaw.

►​ Smykoterapia– dużo doskonałych logopedycznych i ogólnorozwojowych (w tym plastycznych i sensorycznych) zabaw dla mniejszych dzieci, również pomoce do wydrukowania .Dużo pomocy szczególnie dla głosek [k] i [s] – elementy do utrwalania w sylabach, memory i wiele innych.

►​Logo-educata​- blog logopedyczny z ciekawymi zabawami do wydrukowania i nie tylko,artykułami na temat rozwoju dziecka.

►​Kreatywne Wrota​– autorka tego bloga jest grafikiem komputerowym i sama przygotowuje piękne pomoce dla swojego dziecka, dzieląc się nimi również ze swoimi czytelnikami.

►​LogoŚwiat​- blog poświęcony pomysłom na logopedyczną zabawę z dziećmi. Pomoce są gotowe do wydrukowania; często zawierają charakterystyczne, urocze obrazki rysowane przy pomocy komputerowej myszy.

​Raaany Julek!​– ogrom materiałów mamy-logopedki, pracującej ze swoim dzieckiem. Mnóstwo pomysłów do pracy nie tylko nad mową, ale także nad postrzeganiem, pamięcią, twórczością artystyczną i wieloma innymi aspektami rozwoju dziecka, które są ważne dla rozwoju mowy inie tylko.​Pomoce do drukowania i do samodzielnego przygotowania.

.►logozabawy.p​l-sporo materiałów do pobrania i pomysłów na ćwiczenia – głównie do utrwalania głosek

 

2.Blog i strony z ciekawymi pomysłami do samodzielnego przygotowania.

 

►​Głoska​- nieskończona ilość fantastycznych pomysłów na terapię – głównie małych dzieci,z którymi pracujemy nad ogólnym rozwojem mowy i uczymy je czytać metodą sylabową. Zabawy i ćwiczenia tu proponowane można łatwo przygotować samemu. Oprócz zabaw, na tej stronie można znaleźć także ciekawe artykuły o rozwoju dzieci, o późnionym rozwoju mowy i in. BLOG ADRESOWANY SZCZEGÓLNIE DO RODZICÓW!

►​Blog Agaty Skaruz​- wiele ciekawych inspiracji do samodzielnego przygotowania pomocy logopedycznycznych.

►​Audio-Słowo​– blog logopedyczny z ciekawymi i rozmaitymi propozycjami ćwiczeń orazmateriałami do wydrukowania

​Adrianna – praca i pasja​-blog, na którym autorka przedstawia swoje bajecznie ciekawe pomoce do szeroko rozumianej terapii logopedycznej. Znajdziemy tu pomysły nie tylko do ćwiczeń artykulacji, ale także ćwiczeń myślenia, motoryki, a nawet ćwiczenia dla dorosłych pacjentów z afazją lub demencją.

​Logofabryka​– prezentacja przekroju samodzielnie wykonanych przez autorkę oraz zakupionych pomocy logopedycznej dla wielu ćwiczonych głosek. Prawie każdy wpis przedstawia szereg ćwiczeń przeznaczonych dla konkretnej głoski.

 

3.Blogi i strony logopedyczne,specjalizujące się w pracy z konkretną grupą pacjentów​:

►​MutyzmWybiórczy​- Świetna strona pasjonatów terapii tego zaburzenia. Mnóstwo AKTUALNEJ wiedzy, przekazanej w przystępny sposób. Bardzo dużo materiałów​do wydrukowania

►​aac.info.pl​– fantastyczna strona-przewodnik po systemach komunikacji alteranatywnej,tworzona przez pasjonatkę i profesjonalistkę 2w1.

►​Bilingual House​– blog poświęcony kwestii dwujęzyczności – profesjonalne wypowiedzi prowadzącej stronę logopedki, odpowiedzi na pytania rodziców, artykuły oraz zabawneh istorie dwujęzyczne (autorka bloga jest matką dziecka dwujęzycznego). Na tej stronie można też znaleźć przegląd literatury i pomocy polecanej dla dzieci dwujęzycznych.

►​MamyGadane​- strona prowadzona przez studentki i absolwentki logopedii UMCS,kierowana głównie do sympatyków logopedii

 

4.​Strony z pomocami multimedialnymi-oczywiście przy takich grach oprócz dziecka usiąść musi dorosły,który będzie słuchał,czy dziecko wymawia prawidłowo.

►​Kto to mówi​- dla dzieci z niedosłuchem. Abonament płatny.

►​Logofigle​– proste gry, logopedyczne memory on-line dla starszych dzieci (bez obrazków– z napisami) oraz prezentacje z wyrazami z daną trudnością. Możliwość tworzenia własnych gier. Strona nieodpłatna.

►​chiwi.widex.com​– doskonała i interaktywna pomoc dla dzieci z wadą słuchu, pomagająca oswoić osobę audiologa oraz narzędzia używane do badania słuchu (nieodpłatna)

 

5.Strony z pomocami do drukowania ze słownictwem tematycznym:

►​3dinosaurs.com​– stronka anglojęzyczna z ogromem materiałów ułożonych tematycznie. Wiele z nich można wykorzystać do ćwiczeń dla polskich dzieci 🙂

►​Basiowe gry planszowe​– świetna stronka z grami planszowymi, część z nich jest logopedyczna.

7.Strony z darmowymi obrazkami

►​Pixabay.com​- obrazki do wykorzystania gdziekolwiek chcemy; wyszukujemy podając polskie słowo.

►​OpenClipart.org​-​chyba najwięcej darmowych do wszelkiego użytku rysunków, które wyszukujemy po haśle (wpisanym po angielsku).

►​Symbole Araasac​– mnóstwo doskonale czytelnych, ładnych grafik. Przeznaczone są do komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Można je wykorzystywać w przygotowanych i(niekomercyjnie) udostępnianych przez siebie pomocach, ale trzeba podpisać je, podając źródło i autora, zgodnie z ​zasadami przedstawionymi przez Araasac​.Wyszukujemy symbole po hasłach lub kategoriach. Strona działa w kilku językach, niestety nie po polsku.

►​Jeśli szukamy obrazków do domowego użytku (bez licencji pozwalającej na użycie w pracy),wystarczy, że wpiszemy hasło w wyszukiwarce Google i pod okienkiem, w którym je wpisujemy,wybierzemy „Obrazy” lub „Images”. Jeżeli potrzebujemy tylko konturu obrazka, możemy wpisać np.”sukienka kolorowanka”.

►Do prostego porządkowania obrazków przed wydrukowaniem poleca się program Open Office Draw. Można go bezpłatnie pobrać w pakiecie OpenOffice na ​stronie

producenta.

 

6.Inne miejsca,w których można znaleźć trochę pomocy logopedycznych:

►​W Krainie Logopedii​– oprócz kilku naprawdę dobrych pomocy do wydrukowania (w tymświetnych i profesjonalnych ćwiczeń buzi i języka w formie planszowej gry w piłkę nożną!), nablogu można znaleźć artykuły o rozwoju mowy dziecka.

►​Pomysł na logopedię​– tutaj mamy tylko kilka wpisów z 2010 roku, ale niektóre pomysły, jak dmuchane wyścigi gąsienic, są rewelacyjne.

​Logomama​- jak nazwa wskazuje, jest to blog mamy, która jest też logopedką. Link przekierowuje bezpośrednio do zabaw logopedycznych, które są tylko częścią tej strony.

►​Alfa i Omega​- fanpage, na którym można znaleźć linki do ciekawych artykułów oraz ciekawe i kolorowe pomoce logopedyczne do wydrukowania.

►​SuperKid​– świetna strona przede wszystkim dla rodziców dzieci w wieku 6-10 lat i dla nauczycieli pracujących z takimi dziećmi. Jest też sporo przydatnych pomocy logopedycznych do wydrukowania.( Strona płatna).

 

Zebrała i opracowała

Edyta Foltyńska

Skip to content