1.Blogi i strony,z których można pobrać dużo gotowych plików z pomocami logopedycznymi:
►Logopedia Praktyczna– strona z pomocami logopedycznymi.„Szablony” – czyli pliki pdf z materiałami do drukowania – zawierają najczęściej bardzo różnorodne elementy
do ćwiczeń oddechowych, do różnicowania słuchowego głosek oraz do chowania obrazków.
Oprócz gotowych pomocy, są tam także różne inspiracje oraz ciekawe artykuły i recenzje książek.
►Blog Mimowa– mnóstwo interesujących pomocy logopedycznych do wydrukowania z charakterystycznymi rysunkami. Gry po wydrukowaniu, wycięciu (często) i zalaminowaniu(opcjonalnie) są gotowe do użycia – zawierają materiał obrazkowy dla konkretnych głosek. Oprócz pomocy drukowalnych, Mimowa proponuje również komputerowe gry logopedyczne (mimowa.pl),opisane w punkcie 4 przy pomocach multimedialnych on-line.
►Printoteka– mnóstwo bardzo oryginalnych i atrakcyjnych materiałów logopedycznych gotowych do wydrukowania dla różnych głosek, do ćwiczeń rozwijających język oraz do innych przedmiotów szkolnych. Abonament jest płatny.
►Logotorpeda– dużo pomysłowych pomocy do ćwiczeń logopedycznych z obrazkami, gotowych do wydrukowania.
►Logopeda Rybka- sporo ręcznie rysowanych materiałów do terapii logopedycznej do pobrania (w większości za darmo)
►Brzęczy chrząszcz– blog pasjonatki logopedii. Świetne filmiki z nauczania czytania sylabami w sposób twórczy. Dużo ciekawych, abstrakcyjnych wierszyków do utrwalania głosek. Ciekawe,proste, ale oryginalne pomysły zabaw.
► Smykoterapia– dużo doskonałych logopedycznych i ogólnorozwojowych (w tym plastycznych i sensorycznych) zabaw dla mniejszych dzieci, również pomoce do wydrukowania .Dużo pomocy szczególnie dla głosek [k] i [s] – elementy do utrwalania w sylabach, memory i wiele innych.
►Logo-educata- blog logopedyczny z ciekawymi zabawami do wydrukowania i nie tylko,artykułami na temat rozwoju dziecka.
►Kreatywne Wrota– autorka tego bloga jest grafikiem komputerowym i sama przygotowuje piękne pomoce dla swojego dziecka, dzieląc się nimi również ze swoimi czytelnikami.
►LogoŚwiat- blog poświęcony pomysłom na logopedyczną zabawę z dziećmi. Pomoce są gotowe do wydrukowania; często zawierają charakterystyczne, urocze obrazki rysowane przy pomocy komputerowej myszy.
►Raaany Julek!– ogrom materiałów mamy-logopedki, pracującej ze swoim dzieckiem. Mnóstwo pomysłów do pracy nie tylko nad mową, ale także nad postrzeganiem, pamięcią, twórczością artystyczną i wieloma innymi aspektami rozwoju dziecka, które są ważne dla rozwoju mowy inie tylko.Pomoce do drukowania i do samodzielnego przygotowania.
.►logozabawy.pl-sporo materiałów do pobrania i pomysłów na ćwiczenia – głównie do utrwalania głosek
2.Blog i strony z ciekawymi pomysłami do samodzielnego przygotowania.
►Głoska- nieskończona ilość fantastycznych pomysłów na terapię – głównie małych dzieci,z którymi pracujemy nad ogólnym rozwojem mowy i uczymy je czytać metodą sylabową. Zabawy i ćwiczenia tu proponowane można łatwo przygotować samemu. Oprócz zabaw, na tej stronie można znaleźć także ciekawe artykuły o rozwoju dzieci, o późnionym rozwoju mowy i in. BLOG ADRESOWANY SZCZEGÓLNIE DO RODZICÓW!
►Blog Agaty Skaruz- wiele ciekawych inspiracji do samodzielnego przygotowania pomocy logopedycznycznych.
►Audio-Słowo– blog logopedyczny z ciekawymi i rozmaitymi propozycjami ćwiczeń orazmateriałami do wydrukowania
►Adrianna – praca i pasja-blog, na którym autorka przedstawia swoje bajecznie ciekawe pomoce do szeroko rozumianej terapii logopedycznej. Znajdziemy tu pomysły nie tylko do ćwiczeń artykulacji, ale także ćwiczeń myślenia, motoryki, a nawet ćwiczenia dla dorosłych pacjentów z afazją lub demencją.
►Logofabryka– prezentacja przekroju samodzielnie wykonanych przez autorkę oraz zakupionych pomocy logopedycznej dla wielu ćwiczonych głosek. Prawie każdy wpis przedstawia szereg ćwiczeń przeznaczonych dla konkretnej głoski.
3.Blogi i strony logopedyczne,specjalizujące się w pracy z konkretną grupą pacjentów:
►MutyzmWybiórczy- Świetna strona pasjonatów terapii tego zaburzenia. Mnóstwo AKTUALNEJ wiedzy, przekazanej w przystępny sposób. Bardzo dużo materiałówdo wydrukowania
►aac.info.pl– fantastyczna strona-przewodnik po systemach komunikacji alteranatywnej,tworzona przez pasjonatkę i profesjonalistkę 2w1.
►Bilingual House– blog poświęcony kwestii dwujęzyczności – profesjonalne wypowiedzi prowadzącej stronę logopedki, odpowiedzi na pytania rodziców, artykuły oraz zabawneh istorie dwujęzyczne (autorka bloga jest matką dziecka dwujęzycznego). Na tej stronie można też znaleźć przegląd literatury i pomocy polecanej dla dzieci dwujęzycznych.
►MamyGadane- strona prowadzona przez studentki i absolwentki logopedii UMCS,kierowana głównie do sympatyków logopedii
4.Strony z pomocami multimedialnymi-oczywiście przy takich grach oprócz dziecka usiąść musi dorosły,który będzie słuchał,czy dziecko wymawia prawidłowo.
►Kto to mówi- dla dzieci z niedosłuchem. Abonament płatny.
►Logofigle– proste gry, logopedyczne memory on-line dla starszych dzieci (bez obrazków– z napisami) oraz prezentacje z wyrazami z daną trudnością. Możliwość tworzenia własnych gier. Strona nieodpłatna.
►chiwi.widex.com– doskonała i interaktywna pomoc dla dzieci z wadą słuchu, pomagająca oswoić osobę audiologa oraz narzędzia używane do badania słuchu (nieodpłatna)
5.Strony z pomocami do drukowania ze słownictwem tematycznym:
►3dinosaurs.com– stronka anglojęzyczna z ogromem materiałów ułożonych tematycznie. Wiele z nich można wykorzystać do ćwiczeń dla polskich dzieci 🙂
►Basiowe gry planszowe– świetna stronka z grami planszowymi, część z nich jest logopedyczna.
7.Strony z darmowymi obrazkami
►Pixabay.com- obrazki do wykorzystania gdziekolwiek chcemy; wyszukujemy podając polskie słowo.
►OpenClipart.org-chyba najwięcej darmowych do wszelkiego użytku rysunków, które wyszukujemy po haśle (wpisanym po angielsku).
►Symbole Araasac– mnóstwo doskonale czytelnych, ładnych grafik. Przeznaczone są do komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Można je wykorzystywać w przygotowanych i(niekomercyjnie) udostępnianych przez siebie pomocach, ale trzeba podpisać je, podając źródło i autora, zgodnie z zasadami przedstawionymi przez Araasac.Wyszukujemy symbole po hasłach lub kategoriach. Strona działa w kilku językach, niestety nie po polsku.
►Jeśli szukamy obrazków do domowego użytku (bez licencji pozwalającej na użycie w pracy),wystarczy, że wpiszemy hasło w wyszukiwarce Google i pod okienkiem, w którym je wpisujemy,wybierzemy „Obrazy” lub „Images”. Jeżeli potrzebujemy tylko konturu obrazka, możemy wpisać np.”sukienka kolorowanka”.
►Do prostego porządkowania obrazków przed wydrukowaniem poleca się program Open Office Draw. Można go bezpłatnie pobrać w pakiecie OpenOffice na stronie
producenta.
6.Inne miejsca,w których można znaleźć trochę pomocy logopedycznych:
►W Krainie Logopedii– oprócz kilku naprawdę dobrych pomocy do wydrukowania (w tymświetnych i profesjonalnych ćwiczeń buzi i języka w formie planszowej gry w piłkę nożną!), nablogu można znaleźć artykuły o rozwoju mowy dziecka.
►Pomysł na logopedię– tutaj mamy tylko kilka wpisów z 2010 roku, ale niektóre pomysły, jak dmuchane wyścigi gąsienic, są rewelacyjne.
►Logomama- jak nazwa wskazuje, jest to blog mamy, która jest też logopedką. Link przekierowuje bezpośrednio do zabaw logopedycznych, które są tylko częścią tej strony.
►Alfa i Omega- fanpage, na którym można znaleźć linki do ciekawych artykułów oraz ciekawe i kolorowe pomoce logopedyczne do wydrukowania.
►SuperKid– świetna strona przede wszystkim dla rodziców dzieci w wieku 6-10 lat i dla nauczycieli pracujących z takimi dziećmi. Jest też sporo przydatnych pomocy logopedycznych do wydrukowania.( Strona płatna).
Zebrała i opracowała
Edyta Foltyńska