/Kilka wskazówek dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, liceum i technikum/
Znaleźliśmy się wszyscy w nietypowej sytuacji. Epidemia związana z koronawirusem szybko zmieniła naszą rzeczywistość. Zamiast nauki w szkole – siedzimy we własnym pokoju próbując uczyć się zdalnie. Zamiast spacerów i spotkań z kolegami – zostajemy w domu. Zamiast radości z nadchodzącej wiosny – przeżywamy lęk i niepokój o zdrowie własne, naszych bliskich i znajomych.
Jednak mimo faktu, iż obecnie przewartościowaliśmy nieco swoje potrzeby i priorytety nie możemy zapominać, że ten czas szybko minie, a życie będzie toczyć się dalej.
Pamiętajmy więc aby:
Zostańmy w domu i dobrze się odżywiajmy. Jeżeli mamy słabe oceny starajmy się je poprawić. Wykorzystajmy wszystkie możliwości zdalnych kontaktów z nauczycielem do poprawy swojej sytuacji szkolnej, a zaoszczędzony czas do intensywniejszej nauki, powtórzenia materiału, przeczytania lektury.
Stwórz dla własnych potrzeb ramowy plan dnia. Zaplanuj czas na naukę i wypoczynek. Pomyśl o tzw. zjadaczach czasu i postaraj się je ograniczyć.
Nie zapominaj o wspólnych chwilach z rodziną .Porozmawiaj z bratem lub z siostrą, z rodzicami, a jeżeli wydaje Ci się , że nie masz o czym, to wspólnie z nimi trochę pomilcz.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak rozwinie się sytuacja z epidemią, jak przebiegać będzie dalej nauka. Dlatego pracuj z kalendarzem, pamiętaj o terminach prac, sprawdzianów, zaliczeń. W tej nietypowej sytuacji szkolnej możesz nie mieć tylu dogodnych możliwości poprawy co w dotychczasowych warunkach. Dbaj więc o swoje sprawy, wykazuj inicjatywę.
Jeżeli nie wystarczy Ci rozmowa z najbliższymi, dzwoń do pedagoga szkolnego, psychologa w poradni.
O wszystko możesz zapytać, o wszystkim opowiedzieć.
Zwłaszcza jeżeli kończysz szkołę podstawową lub liceum decyduj o wyborze szkoły, zawodu lub studiów i w odpowiednich terminach dopełnij formalności związanych z rekrutacją. Do tych ważnych decyzji na pewno jesteś już dobrze przygotowany, ale gdybyś potrzebował pomocy kontaktuj się zdalnie ze szkolnym doradcą zawodowym lub doradcą z poradni
Za swoje zdrowie, za własny rozwój .
Nie czekaj na zewnętrzną motywację tylko szukaj jej w sobie .W tej nietypowej sytuacji masz okazję się sprawdzić, czegoś nowego dowiedzieć się o sobie. Zdać kolejny egzamin z życia!
Urszula Sielska – pedagog