Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich. Pamietajmy, że dzieci są spostrzegawcze i zauważają o wiele więcej niż nam się wydaje, wyczuwają nasze emocje. Dlatego tak ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat tego co się dzieje wokół nas. Dzieci, tak jak my wszyscy różnią się między sobą, w różny sposób przeżywają zdarzenia, sytuacje. Wiele z nich możę odczuwać nasilony niepokój w związku z zagrożeniem koronawirusem. Pamiętajmy o tym, że szczera rozmowa może pomóc „oswoić” dziecięcy lęk i obniżyć jego poziom. Nie ma jednej gotowej recepty na udaną rozmowę, ale zachęcamy do zapoznania się z poniższym opracowaniem, które może wskazać pewien kierunek myślenia pomocny
w rozmowie z dzieckiem.
- Ważne jest stworzenie dziecku wspierającego środowiska, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Niewskazane jest jednak poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.
- Używaj łatwych i przystępnych dla dziecka słów. Dostosuj formę komunikacji do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju dziecka.
- Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov). https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
- Razem z dzieckiem rozpoznajcie i nazwijcie uczucia, które mu towarzyszą. Pozwól dziecku odczuć, że jego pytania i odczucia są ważne i właściwe. Znajdź czas na rozmowę. Upewnij się, że dzieci wiedzą, że mogą do ciebie przyjść, gdy mają pytania.
- Pamiętaj, że dzieci podchodzą do każdej sytuacji bardzo osobiście. Mogą wykazywać oznaki zamartwiania się o krewnych, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mogą bać się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo członków rodziny. Pytać o rodzinę lub znajomych mieszkających za granicą.
- Dzieci uczą się od najbliższych dorosłych. Będą obserwować Twoje zachowanie i reakcje na wiadomości dotyczące wirusa. Uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych, pamiętaj o tym.
- Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko wiadomości (zwłaszcza tych dotyczących COVID-19). Może to wywoływać nadmierny lęk i napięcie.
- Dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty mogą być wyjątkowo wrażliwe i wykazywać nadmierne reakcje na obrazy i raporty prezentowane w mediach dotyczące choroby. Te dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia z Waszej strony.
- Mimo, że osoby dorosłe mogą być stale zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym co dzieje się w kraju lub za granicą. Będą woleli grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.
Opracowanie: Aleksandra Walasik
- Źródło: Fassler, D. (2020). Talking with children about coronavirus (COVID19). American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. [dostępny www.aacap.org 13.03.2020].