Warto wiedzieć
Przedstawiamy poniżej listę niepokojących objawów, które mogą pojawić się w zachowaniu dziecka i które powinny skłonić rodziców do odbycia wizyty u neurologa. Lekarz dokona oceny neurorozwojowej dziecka , wyjaśni wątpliwości , a jeśli zajdzie taka potrzeba , wyda skierowanie na rehabilitację.
Niepokojące objawy mogą dotyczyć emocji, nadmiernego płaczu , trudności z zasypianiem lub zaburzeń odruchu ssania. Rodzice powinni zaobserwować , czy u dziecka pojawia się częsty i uporczywy płacz bez wyraźnego powodu , ostry krzyk , nadmierne reakcje lekowe podczas codziennej pielęgnacji dziecka , podczas kąpieli , podczas zmiany pozycji. Niemowlęta z takimi problemami mogą okazywać niezadowolenie podczas podnoszenia ich , przytulania , także podczas karmienia prężą się i denerwują , nie umieją czasem chwycić piersi , albo skoordynować ssania z połykaniem.
U noworodków musi zwracać uwagę zbyt mała ilość snu na dobę, trudności w usypianiu dziecka i płytki sen oraz łatwe wybudzanie. Może się zdarzyć , że dziecko będzie nadmiernie spokojne i wtedy niepokojącymi objawami są : brak zainteresowania ludzką twarzą , brak kontaktu wzrokowego , słabe reakcje na bodźce słuchowe , mała ruchliwość dziecka.
Niepokojące objawy ruchowe to: drżenia kończyn lub brudki , drgawki , utrzymujące się asymetryczne ułożenie i zachowania sugerujące większą swobodę ruchów jednej rączki czy jednej nóżki w stosunku do strony przeciwnej. Po okresie fizjologicznej asymetrii oczekujemy pod koniec trzeciego miesiąca życia jednakowej aktywności prawych i lewych kończyn , utrzymania symetrii tułowia i symetrycznego ustawienia głowy w leżeniu zarówno na plecach jak i na brzuchu. Podnoszone nóżki nie powinny stale opadać na jedną stronę. Piąstki powinny pozostać przez większość czasu otwarte , a kciuk odwiedziony. Obserwujemy czy ustawiane są jednakowo stopy dziecka i czy oba biodra są jednakowo odwiedzione.
Niepokojącym zachowaniem już w pierwszych tygodniach życia są : prężenie całego ciała i odginanie głowy do tyłu przy jednoczesnym prostowaniu nóg i napinaniu kończyn górnych w silnym zgięciu lub wyproście z zaciśniętymi mocno piąstkami i schowanymi w nich kciukami.
Często problemem dzieci w pierwszym kwartale życia jest wiotkość powłok przedniej ściany brzucha.. Stan taki nie jest sam w sobie schorzeniem , ale wskazuje , że mogą występować trudności z koordynacją ruchową między pasem barkowym i pasem biodrowym. Niewydolność mięśni brzucha utrudnia dźwiganie nóg nad podłoże i stabilizowanie miednicy , utrudniane jest przyciąganie głowy do klatki piersiowej i zaburzona jest praca powiązanych ze sobą łańcuchów mięśniowych co może mieć w przyszłości znaczenie w powstawaniu wad postawy.
Pierwsze oznaki zaburzeń neurorozwojowych to:
Wyznaczniki prawidłowego rozwoju:
tekst zaczerpnięty ze strony www.fizjoterapia.waw.pl
zebrała: Edyta Foltyńska