Wsparcie pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Jak radzić sobie ze stresem

Pokaż wszystkie

Przeraża Cię powrót do „normalności” po pandemii?

Specjaliści psychologii uważają, że skutkiem pandemii koronawirusa będzie kolejna pandemia: wystąpić może znaczący wzrost zapadalności na zaburzenia psychiczne na świecie i jednym z czynników odpowiedzialnych za to będzie wymuszona przez czynniki zewnętrzne społeczna izolacja oraz związany z nią przewlekły stres.

Czym jest stres pandemiczny?

Pandemia Covid-19 tak silnie oddziałuje na kondycję psychiczną wielu ludzi, że – według Światowej Organizacji Zdrowia – ochrona zdrowia psychicznego powinna być obecnie najwyższym priorytetem.

Stres pandemiczny jest czymś zupełnie nowym i niekonwencjonalnym. Jest to stres „zawieszony, podostry, uporczywy (…), który może ewoluować w subtelny sposób i który rozwija się w różnych fazach, przechodząc od ostrego stresu do następującego po nim przewlekłego stresu”(*). Co więcej, stres pandemiczny  nie tylko wpływa na teraźniejszość, ale także oddziałuje na przyszłość.

Tak poważne kryzysy zdrowotne zawsze prowadzą do niekorzystnych zmian psychologicznych, wywołanych bezradnością, lękiem oraz niepewnością jutra. Jeśli szybko nie wprowadzimy odpowiednich środków zaradczych, wielu z nas będzie się zmagać z niepokojem emocjonalnym, depresją, wahaniami nastroju, drażliwością, bezsennością, złością oraz wielomi innymi skutkami stresu pourazowego.

Oto najważniejsze zasady konstruktywnego radzenia sobie ze stresem.

1. Dobra organizacja pracy (przerwy na odpoczynek, zmiany aktywności). Stwórz listę zadań – to pomoże uniknąć chaosu.

2. Ćwicz asertywność, nie staraj się zadowolić wszystkich.

3. Dbaj o pozytywne nastawienie i dobrą atmosferę – otaczaj się pozytywnymi ludźmi i nie daj czarnym myślom.

4. Dbaj o dobre relacje z kilkoma osobami.

5. Unikaj pośpiechu – wstawaj pół godziny wcześniej niż zwykle. Tak rozpoczęty dzień sprawi, że nie będziesz się tak spieszyć i w końcu zjesz śniadanie. Chociaż część drogi staraj się pokonać pieszo.

6. Stosuj ćwiczenia relaksacyjne. Głęboko oddychaj przez nos i wypuszczaj powietrze ustami. Dotlenisz organizm i zredukujesz stres.

7. W trakcie nauki idź na spacer, zadbaj o aktywność fizyczną. Zapewnij sobie codzienną dawkę ruchu – uwolnisz hormony szczęścia – endorfiny.

8. Przynajmniej pół godziny przed snem poświęć na relaks. Przeczytaj książkę, posłuchaj muzyki relaksacyjnej, zrób coś, co lubisz.

9. Wyśpij się. Dobry sen pomoże zredukować stres.

10. Zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w minerały oraz witaminy. Aby wyciszyć się wieczorem, pij zioła, np. melisę.

Opracowanie – Wioletta Jasny

(*) Covid-19 i stres pandemiczny. Link: https://www.rivistadipsichiatria.it/archivio/3382/articoli/33567/ [dostęp z dn. 11.11.2020].

Skip to content