MNEMOTECHNIKI- techniki ułatwiające zapamiętywanie

Pokaż wszystkie

WSKAZÓWKI POMOCNE W SKUTECZNYM UCZENIU SIĘ I ZAPAMIĘTYWANIU.

 

                        MNEMOTECHNIKI- techniki ułatwiające zapamiętywanie

Obecna sytuacja i forma nauki zdalnej stawia przed dziećmi, nauczycielami i rodzicami nie lada wyzwanie. Aby ułatwić nieco to zadanie przedstawiamy poniżej wskazówki, które mogą pomóc dzieciom  w lepszym zapamiętywaniu, a jednocześnie będą dobrym sposobem na twórcze i kreatywne spędzenie rodzinnego czasu.

 

            Mnemotechniki to metody, pewne „sztuczki pamięciowe”, które pomagają nam w zapamietywaniu dowolnych informacji za pomocą  rymowanek, obrazków, opowiadań czy też żartów. Techniki te  stymulują kojarzenie w obu półkulach mózgowych. Dzięki temu pozwalają wydobywać z naszej pamięci to, co w danej chwili jest nam potrzebne. Korzystanie ze wspominanych metod wymaga stosowania zasad kojarzenia i wyobraźni, aby w umyśle możliwe było powstawanie niezapomnianych obrazów.

            Mnemotechniki  pomagają nie tylko w nauce różnych przedmiotów, języków obcych, zapamiętywaniu dat, faktów, numerów telefonicznych, list zakupów i wielu innych informacji związanych z codziennymi czynnościami. Można je także wykorzystać przy przygotowywaniu wystąpień publicznych.

 

Jak to „działa”?

—–> nasz mózg próbuje porównywać każdą nową informację z tą, która jest mu już znana. Często wystarczy mu niewielkie podobieństwo, aby błyskawicznie skojarzyć nowo zapamiętywaną informację z dobrze już znaną i zakorzenioną w pamięci. W momencie, gdy mózg wytwarza skojarzenie, istnieje duża szansa przypomnienia sobie nowo nauczonej informacji właśnie wtedy, gdy będzie ona potrzebna.

Korzystanie z obrazów sprzyja przyswajaniu i trwałemu przechowywaniu wiadomości w pamięci. 

Zasady podane poniżej mogą pomóc Wam w szybszym i łatwiejszym zapamiętywaniu informacji:

 

Zasada nr 1: Przywołuj pozytywne obrazy

 

Pamięć chętniej powraca do obrazów pozytywnych, buduj więc swoje skojarzenia w oparciu o obrazy wywołujące w Tobie pozytywne emocje:)

 

Zasada nr 2: Używaj kolorów

 

Sprawniejszemu zapamiętywaniu sprzyja kolor. Wykorzystaj w swoich notatkach kolorowe   flamastry, tęczowe karteczki i zakładki, podkreślaj ważne informacje i rysuj ramki. Kolory będą kojarzyć Ci się z konkretnymi informacjami i łatwiej   przywołasz je w pamięci.

 

Zasada 3: Ruszaj się podczas nauki

 

Ruch i akcja wspomagają kodowanie nowych informacji przez tworzenie niecodziennych obrazów myślowych. Podczas nauki staraj się wykonywać aktywność fizyczną, poruszaj się – przejdź się po pokoju. Zapamiętane  wiadomości łatwiej sobie przypomnieć, gdy skojarzysz je z  konkretnym miejscem  lub aktywnością.

 

Zasada 4: Nie bój się absurdu i humoru

 

Im obrazy są bardziej śmieszne, absurdalne i zabawne, tym łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie informacje z nimi związane. Konkretne fakty, które chcesz zapamiętać, połącz w myślach ze śmiesznym lub absurdalnym obrazem. Możesz też       takie obrazki narysować, wykleić, wydrukować – maksymalnie wykorzystaj  swoją inwencję twórczą.

 

Zasada 5 : Łącz informacje w związki

 

W przyswajaniu wiedzy bardzo pomagają związki, czyli połączenie nowej informacji  z  czymś, co jest już znane. Spróbuj nowy fakt, który chcesz zapamiętać,  zestawić ze znanym skojarzeniem. Nowe słówko w obcym języku może kojarzyć się z    przedmiotem lub sytuacją,  które dobrze znasz.

 

Zasada nr 6: Puść wodze fantazji

 

Szczególnie zapamiętujemy to, co wydaje nam się udziwnione i nienaturalne. Do informacji przyporządkuj udziwniony obraz – może być za duży lub za mały, karykaturalny, związany z przesadną ilością lub masą, a także z udziwnionym kształtem.

 

Zasada nr 7: Stosuj liczby nie tylko do liczenia

 

Nasz mózg reaguje na liczby. Dzięki nim pewne informacje łatwiej zapamiętujemy. Postaraj  się wpleść liczby w tworzone przez siebie obrazy mentalne.

 

Zasada nr 8: Zwróć uwagę na szczegóły

 

Zapamiętując informacje, postaraj się zwrócić uwagę na jak najwięcej szczegółów –  duże zęby wilka albo kolor sukienki bohaterki powieści pomogą Ci w dokładniejszym przypomnieniu sobie „żywych” obrazów.

 

Zasada nr 9: Wykorzystaj każdy zmysł

 

Synestezja, czyli przenoszenie jednych wrażeń zmysłowych na inne jest bardzo pomocne w zapamiętywaniu. Aby kształcić swoją pamięć, podczas nauki wykorzystaj wszystkie zmysły.

 

Zasada nr 10: Uporządkuj informacje

 

Kolejność i porządek tworzą skuteczne „łącza pamięciowe” i zwiększają możliwość dostępu do potrzebnej informacji. Chcąc zapamiętać wiele wiadomości, uporządkuj je i ułóż chronologicznie. Możesz też ułożyć z nich np. opowieść.

Powodzenia w nauce i dobrej zabawy!

Zebrała A. Walasik :na podstawie poradnika aut. Kariny Poźniak (FUNDACJA EDUKACJI DOMOWEJ) domowa.edu.pl.

Skip to content