Kilka pomysłów – jak dzieci mogą spędzać czas podczas kwarantanny

Pokaż wszystkie

Kwarantanna to czas zmian, ciągle pojawiają się nowe pytania i wyzwania. Jednym z nich jest zachęcenie dzieci do przebywania w domu nawet, gdy pogoda tworzy okazję do świetnej zabawy na dworze. Oto kilka wskazówek jak wykorzystać niespodziewany nadmiar czasu.

  • Wydarzenia związane z koronawirusem mogą zaburzać u dzieci poczucie bezpieczeństwa. Dobre rozwiązanie to wprowadzenie przejrzystego planu dnia, dzięki czemu dziecko wie, co je czeka. Świetnym uzupełnieniem będzie wykonanie go
    w formie graficznej.
  • Dzieci mają ogromne potrzeby ruchowe, stwórzmy okazje do ich zaspokojenia. Pozostając w domu możemy wspólnie poćwiczyć gimnastykę, poskakać czy wytupać nadmiar energii.
  • Bardzo dobrym pomysłem jest też taniec, bo pozytywnie wpłynie na rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
  • Zróbmy z dzieckiem listę ulubionych czynności (oczywiście tych, które można wykonać w domu), zapiszmy je na karteczkach i wrzućmy do pudełka. W czasie znudzenia można je wykorzystać i rozluźnić atmosferę.
  • Kolejnym rozwiązaniem są gry planszowe. Dzięki nim dzieci uczą się czekania na swoją kolej oraz radzenia sobie w sytuacji sukcesu i porażki.
  • Wykorzystajmy muzykę relaksacyjną. Pamiętajmy o oddechu; głęboki nas uspokaja i wycisza. Jeśli widzimy, że w dziecku narasta napięcie, zachęćmy je do ćwiczeń oddechowych np. zabawa w zdmuchiwanie świeczek.
  • Ostatnie, ale najważniejsze: każdy z nas doświadcza wielu różnych emocji, czasem negatywnych takich jak strach, frustracja, niepewność. Nie ma nic złego w ich odczuwaniu, dlatego stwórzmy przyjazną przestrzeń do ich okazywania. Często samo opowiedzenie o własnych niepokojach przynosi dziecku ulgę.
Skip to content