Kampania „19 dni przeciwko przemocy dzieci i młodzieży”

Pokaż wszystkie
Dziś jest finał kampanii „19 dni przeciwko przemocy dzieci i młodzieży” 🧡  Od 1 listopada, przez 19 dni mówiliśmy głośno „STOP” przemocy wobec dzieci i młodzieży!
To była już 11. edycja kampanii 19 DNI przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży koordynowana w Polsce przez Fundację po DRUGIE. A my jako  Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna wzięliśmy w niej udział już po raz drugi.
Tegoroczna kampania 19 dni zwracała uwagę na zagrożenia wynikające z nieporozumienia, braku wiedzy, że nie każdy żart, nie każda śmieszna sytuacja jest w porządku. Niektóre „pranki”, dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji. Bo słowa mogą ranić równie mocno jak czyny. Często słyszymy, że „to tylko żart”, ale w rzeczywistości słowa, które mają kogoś rozbawić, są bardzo krzywdzące drugą osobę. Żarty z wyglądu, zainteresowań, sposobu bycia czy sytuacji życiowej młodego człowieka mogą zostawić trwały ślad na jego poczuciu wartości i bezpieczeństwa.
W Poradni na co dzień stwarzamy razem przestrzeń, gdzie każdy czuje się bezpiecznie i jest szanowany. U nas cały rok wisi Pomarańczowa Wstążka:
🎗 Pomarańczowa wstążka – symbol nadziei i sprzeciwu wobec przemocy.
🎗 Pomarańczowa wstążka  jako znak wsparcia, solidarności i zobowiązania do działania.
W ten wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich form przemocy, a także gotowość do budowania świata, w którym dzieci mogą czuć się bezpiecznie i być szanowane.
💡 Symbole te zostały wprowadzone przez Fundację Women’s World Summit Foundation, która zapoczątkowała Kampanię. Ich celem było zwrócenie uwagi na globalny problem przemocy i zachęcenie społeczności na całym świecie do podejmowania działań edukacyjnych i wspierających.
Niech pomarańczowy kolor przypomina nam, że każda inicjatywa, każde działanie i każda rozmowa mają znaczenie w budowaniu świata pełnego empatii i zrozumienia. 🧡
Nie jesteśmy obojętni! Mówimy STOP przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Skip to content